Niezbędne akcesoria do sztuk walki

Sporty walki nie są tak niebezpieczne, na jakie wyglądają. Jednak, żeby obyło się bez kontuzji – do ich trenowania trzeba podejść z głową. Niezależnie od tego, czy trenujemy profesjonalnie, czy amatorsko w domu. Zawsze mamy obowiązek stawiać swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Niestety nadal dużo adeptów tej dziedziny sportu, przez swoją niewiedzę jest narażona na różnego typu urazy. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do trenowania sztuk walki.

Ochraniacze na zęby

Ochraniacze szczęki są podstawową rzeczą, po którą powinniśmy sięgnąć zanim zaczniemy swoją przygodę ze sztukami walki. Stosowane są podczas treningu, a podczas walki z przeciwnikiem stają się przymusowym i bezwzględnie potrzebnym elementem. Wykonane są z silikonu lub ze specjalnego żelu. Zaletą takich ochraniaczy jest fakt, że nie mają one konkretnego rozmiaru. Dzięki temu, że są wykonane z termoplastycznego materiału, wystarczy je ogrzać w gorącej wodzie, a idealnie dopasują się do naszej szczęki. Drugim rozwiązaniem jest stworzenie takiego ochraniacza u stomatologa. Taką formę często stosują osoby o specyficznym ułożeniu zębów. 

Rękawice i owijki do ochrony dłoni

Jednym z niezbędnych dodatków takich dyscyplin sportowych jak Boks czy MMA – są rękawice. W boksie są one zdecydowanie większe od tych, które służą do mieszanych sztuk walki. Charakteryzują się zaokrągloną budową oraz tym, że są pełne, czyli chronią całą dłoń. Natomiast w MMA posiadają odkryte palce, dzięki czemu umożliwiają chwytanie przeciwnika. Są również twardsze, niż te od boksu, dlatego jest większa szansa rozcięcia skóry rywala. Chcąc kupić rękawice warto zwrócić uwagę na ich ciężar. Rękawice, które są ważą więcej są bezpieczniejsze, ponieważ lepiej amortyzują ciosy. Dlatego waga rękawic powinna być dostosowana do wagi boksera. Drugim ważnym i niezbędnym elementem są taśmy bokserskie, inaczej owijki, które stosuje się między innymi w boksie, muay thai czy kickboxingu. Taśmy bokserskie doskonale wchłaniają pot i stabilizują nadgarstek. Wszystkie osoby, trenujące amatorsko w domu powinny zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ bardzo często używają tylko samych rękawic bez owijek. Przez co są bardziej narażeni na niebezpieczne urazy. Warto o nich pomyśleć, bo zmniejszają ryzyko uszkodzenia ciała. Ich zakup jest prosty i bezproblemowy, ponieważ posiadają uniwersalny rozmiar. Zawodnik decyduje tylko o długości owijki, a to jest zależne od własnych preferencji.

Ochraniacze na piszczele

Kolejnym ważnym elementem jest ochrona piszczeli, które narażamy głównie przy „kopanych” sztukach walki. Najtańszymi i najmniej chroniącymi są ochraniacze bawełniane, przypominające trochę opaski uciskowe. Są dość niepraktyczne, ponieważ często lubią się przesuwać. Jeśli podczas walki nie poprawimy ich od razu, tylko będziemy ją kontynuować, może dojść do poważnego urazu. Następnym rodzajem są ochraniacze piankowe, czyli bardzo lekkie. Głównie stosowane są na zawodach, gdzie liczy się szybkość, a nie to żeby noga była dokładnie chroniona. Ostatnim wariantem są ochraniacze wykonane ze skóry, które swoją powierzchnią obejmują cały obszar podudzia, zahaczając o kolano. Są to ochraniacze najcięższe, ale jednocześnie najbezpieczniejsze.

Ochraniacze na kolana i łokcie

Ochraniacze na kolana i łokcie są głównie stosowane w tajskim boksie, czyli tak zwaną sztuką ośmiu kończyn. W tej dyscyplinie często do zadania ciosów używamy łokci oraz kolan. Praktycznie wszystkie wyglądają tak samo – jak pianka pokryta bawełną. Dzięki takiej konstrukcji powiększają powierzchnię łokcia lub kolana. W dobraniu odpowiednich ochraniaczy na te części ciała bardzo ważnym aspektem jest ich rozmiar.

Suspensor – ochraniacz na krocze 

Priorytetowym elementem w bezpośrednim kontakcie z rywalem jest ochraniacz na krocze. Suspensor dobieramy pod względem rozmiaru, sposobu wykonania i materiału. Jednym z nich jest model plastikowy, który jak wiadomo jest twardy, dzięki czemu bardzo dobrze amortyzuje i pochłania siłę kopnięć. Do wyboru mamy również suspensor skórzany, który jest wykonany ze skóry syntetycznej lub naturalnej. Niektóre z nich posiadają dodatkową piankę amortyzującą. Oprócz tego sportowcy często sięgają po ochraniacze bawełniane, których warstwa zewnętrzna jest wykonana wyłącznie z bawełny. Natomiast w środku najczęściej znajduje się plastikowa miska. Ostatnim modelem ochraniacza na krocze jest ochraniacz metalowy. Jest bardzo wytrzymały, a zważywszy na to, że może uszkodzić nogę osoby uderzającej jest pokryty materiałem skóropodobnym.