Karate – niezbędne akcesoria osoby początkującej

Karate od wielu lat jest jedną z najchętniej wybieranych dyscyplin sztuk walki. Sport ten pochodzi z Japonii, a konkretnie z Okinawy. Co ciekawe, obecnie mamy ponad 100 stylów karate, które oczywiście wywodzą się z tych samych zasad, jednak występują w nich pewne różnice. Charakterystyczna jest tu między innymi obecność stopni uczniowskich i mistrzowskich. By móc je osiągnąć, należy dobrze przygotować się do treningów karate i uzbroić nie tylko w cierpliwość, ale także w odpowiednie akcesoria.

Jakie akcesoria do karate są niezbędne?

Podstawę sprzętu do karate stanowi po prostu strój. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie ograniczał on w żaden sposób ruchów. Poza tym niezwykle istotny jest kolor ubrań. Należy o tym pamiętać, ponieważ kolorystyka stroju i innych akcesoriów oznacza osiągnięcia trenującego. Początkowo należy więc sięgnąć po białe barwy. Zdarza się jednak, że niektóre szkoły już na początku zezwalają na założenie czarnych kolorów. Rzadziej zdarzają się ciemno-niebieskie bądź ciemno-szare barwy, choć i z takimi możemy się spotkać.

Nieodłączny element stanowi tu kimono, nazywane także karate gi. W jego skład wchodzi dwuczęściowy ubiór, w którym brak jest butów, bo treningi odbywają się zawsze na boso. Nie są potrzebne również żadne ochraniacze, tak jak w przypadku wielu innych sztuk walki, choć zdarza się, że niektórzy po nie sięgają, szczególnie na początku, gdy ryzyko kontuzji jest większe. Najbezpieczniej jest wybrać po prostu kolor biały kimona, ponieważ większość trenerów zezwala tylko na takie stroje. Ponadto wydaje się być to najbardziej tradycyjne, toteż uczniowie chętniej sięgają zazwyczaj właśnie po białe kimona. Dla przykładu, brazylijskie jiu-jitsu pozwala na naprawdę szeroką game kolorów, z kolei w kyokushin używa się tylko białych z charakterystycznym, niebieskim albo czarnym haftem na lewej piersi. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie kimono możemy zakupić, wówczas warto skonsultować się z trenerem jeszcze zanim zapiszemy się na kurs. Na pewno jednak warto odpuścić sobie czarne karate gi, ponieważ przeznaczony jest on jedynie dla mistrzów, tak więc trzeba sobie na nie zapracować.

Dobrze jest kupić kimono o rozmiar większe, gdyż wykonane jest ono z bawełny, która bardzo często kurczy się w praniu, przez co nasz strój może stać się zbyt kusy, a wykonywane w nim ruchy ograniczone. Ponadto przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość stroju – musi być ono wytrzymałe, a gumka czy taśma w spodniach oraz zapięcie wygodne, nieprzeszkadzające w walce. Spodnie mogą być tradycyjne –  długie lub krótsze, sięgające do kolan.

Drugim elementem wśród akcesoriów dla osób trenujących karate jest pas. Jest on elementem karate gi i posiada bardzo określoną symbolikę. Każdy kolor ma bowiem swoje znaczenie i odnosi się do stopnia zaawansowana. Przygodę z karate rozpoczyna się od białego pasa, na końcu drogi jest zaś czarny pas, który otrzymują jedynie nieliczni, profesjonalni sportowcy. Duże znaczenie ma tu również styl karate. Dla przykładu, w goju-ryu najpierw – tradycyjnie – zaczyna się od białego, kolejne etapy zaś stanowią pasy żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone, niebieskie, a na samym końcu otrzymuje się pas brązowy. Natomiast w przypadku karate oyama kolorystyka kolejnych etapów nieco się różni i jest to kolejno: biały, biały z niebieską belką, niebieski, niebieski z żółtą belką, żółty, żółty z zieloną belką, zielony, zielony z brązową belką, brązowy, brązowy z czarną belką. Stanowią one kolory stopni uczniowskich, zaś stopnie mistrzowskie zaczynają się od barw czarnych, do których etapami dodawane są złote pagony. 

Możliwe jest również dokupienie naszywek na kimona oraz pasy do karate kiokushinkai. W niektórych stylach karate niezbędne są też kaski ochronne, szczególnie w przypadku kyokushin. Poza strojem warto również wyposażyć się w torby treningowe, które przydadzą nam się do noszenia ubrań na zmianę. Tak skompletowane akcesoria pozwolą nam na wygodne treningi. 

Jeśli korzystamy z własnego sprzętu, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w matę do karate, która zapewnia bezpieczeństwo podczas upadków ze względu na to, że jest antypoślizgowa i odpowiednio izolująca od podłoża.