Dieta, suplementy i sprzęt do sztuk walki

Osoby, które trenują różnego rodzaju sporty walki muszą dbać o swój organizm, by móc osiągać sukcesy. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością prowadzenia zdrowego trybu życia, na który składają się zbilansowana dieta oraz dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto tym, co z pewnością zasługuje na uwagę zawodnika jest również sprzęt, bez którego nie jest możliwe trenowanie walk w profesjonalny i bezpieczny sposób.

Posiłki i suplementacja dla osób trenujących sztuki walki

Organizm sportowca, a w szczególności zawodnika sztuk walki poddawany jest podczas każdego treningu bardzo dużym obciążeniom, co powoduje spory wydatek energetyczny. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście oszacowanie zapotrzebowania kalorycznego. Jest ono zależne od ilości treningów, których częstotliwość zwykle oscyluje wokół dwóch dziennie przez 6 dni w tygodniu. Jest to naprawdę ciężka praca, która dużo kosztuje organizm, a koszty te szacuje się na około 70 kcal na kilogram masy ciała. Mimo, iż są to naprawdę ogromne ilości kalorii, które wydają się być niemożliwe zarówno do przyjęcia, jak i spożytkowania, to jednak nie da się ukryć, że jest to konieczne, aby utrzymywać wagę i mieć siły do działania.

Jeśli natomiast nie trenujemy zawodowo, a jedynie rekreacyjnie to zapotrzebowanie kaloryczne jest znacznie mniejsze. Wówczas nie możemy przesadzić z podażą energii, bo mogłoby to prowadzić do dużych problemów z wagą, a z pewnością nie pomogłoby w rozwoju sportowym. Nie mniej istotna niż ilość spożywanego pokarmu jest jego jakość. Dużo łatwiej jest dostarczyć kalorie w postaci hamburgerów, słodkich i słonych przekąsek, aczkolwiek nie będzie niosło to żadnej korzyści dla organizmu. Należy oprzeć swoją dietę przede wszystkim na pełnowartościowych produktach, zaś niedobór energii ewentualnie uzupełniać mniej zdrowymi przekąskami. 

Kolejną istotną kwestią dla osób trenujących sztuki walki jest suplementacja. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ pozwala dostarczyć wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, za które zapotrzebowanie wzrasta wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Tradycyjne posiłki nie zawsze są w stanie uchronić sportowców przed niedoborami, szczególnie jeśli w grę wchodzi budowanie masy mięśniowej. Poza tym istnieje wiele preparatów, które są przydatne nie tyle ze względu na składniki odżywcze, co na efekty, jakie przynoszą, w tym chociażby szybki wzrost energii. Jakie więc suplementy warto włączyć do diety sportowca, który trenuje sporty walki? Warto tu zacząć od podstaw, czyli od witamin i minerałów. Szczególnie istotne są witaminy D3, C oraz witaminy z grupy B. Odpowiadają one na mocne kości, które u tych sportowców są narażone na kontuzje. Poza tym witaminy z grupy B wpływają korzystnie na pozyskiwanie energii z węglowodanów i tłuszczy. Z pewnością przyda się też kolagen, który korzystnie oddziałuje na kondycję stawów, wspierając ich ruchomość.

Kolejnymi, podstawowymi preparatami warto sięgnąć także po te przeznaczone typowo dla sportowców, tj. odżywki białkowe czy boostery treningowe. Pierwsze przyspieszają proces budowania mięśni i ich regeneracji, drugie z kolei czynią treningi bardziej intensywnymi i zwiększają wytrzymałość.

Polecany jest też BCAA, który stanowi połączenie trzech aminokwasów: L-leucyny, L-izoleucyny i L-waliny. W trakcie treningu kompleks tych substancji jest wykorzystywany często jako źródło energii, zaś poza nim jako wspomagacz odnowy mięśniowej. 

Ostatnim elementem jest sprzęt potrzeby do trenowania sztuk walki. W pierwszej kolejności należy wymienić tu rękawice. Są one niezbędne do większości treningów. Najczęściej wykorzystuje się je w boksie czy MMA. Mają one za zadanie chronić rękę, a także czynić trening mniej brutalnym, ponieważ eliminują ryzyko groźnych, a nawet śmiertelnych urazów. Każda z dyscyplin wykorzystuje inny rodzaj rękawic, dlatego przy ich zakupie trzeba zwrócić na to uwagę. Konieczne jest również wyposażenie się w bandaże bokserskie. Stanowią one swego rodzaju bazę pod rękawice, dzięki której nie ześlizgną się one z dłoni i nie będą przemieszczać się podczas uderzeń. Ponadto bandaże usztywniają i zabezpieczają nadgarstki.

Warto zakupić również ściągacze na stawy, szczególnie w przypadku trenowania muay tai, choć sprawdzą się one u każdego, kto ma problem ze stawami i potrzebuje ich dodatkowej stabilizacji. Używa się ich raczej wyłącznie w czasie walki, nie zaś podczas treningów, by nie zmniejszać w ten sposób odporności stawów na uszkodzenia i tym samym nie powodować ich większej podatności na kontuzje.

Nie można zapominać o wszelkich ochraniaczach, w tym tych na dłonie, szczękę czy na piszczele i stopy, które stanowią niezastąpioną ochronę. Ponadto istnieje wiele akcesoriów specyficznych dla danej sztuki walki, na przykład pas do kimona dla osób, które trenują dalekowschodnie sztuki walki.

Niektórzy z chęcią korzystają też z pasów neoprenowych, pozwalających utrzymać kształt sylwetki i chroniących w pewien sposób plecy i narządy wewnętrzne. Warto również wyposażyć się w matę do sztuk walki, aby móc ćwiczyć bezpiecznie i wygodnie.