Akcesoria i sprzęt do MMA

Sporty walki to obecnie dyscyplina, którą może uprawiać każdy, kto tylko się tym interesuje. Oczywiście profesjonalni, zawodowi sportowcy to osoby, które pracowały na swój sukces latami, ale nie da się ukryć, że coraz więcej jest po prostu sympatyków sztuk walki. Są one popularne ze względu na korzyści, jakie niosą nie tylko dla sylwetki, ale także dla charakteru – uprawienie tego sportu kształtuje go w sposób niezwykły, sprawia, że człowiek staje się silniejszy, bardziej spostrzegawczy i dokładny w tym, co robi. Takie właśnie jest MMA, które zalicza się obecnie do jednych z najbardziej docenianych rodzajów sztuk walki.

Jak tak naprawdę można scharakteryzować MMA?

Są to mieszane sztuki walki, co oznacza, że sport ten stanowi połączenie wielu kategorii tej dyscypliny. Możemy tu więc korzystać ze wszystkich dostępnych technik jednocześnie. W związku z tym jest to sport dla osób, które nie lubią stawiać sobie ograniczeń. W MMA wykorzystuje się między innymi techniki judo, bokserskie, Muay Thai czy chwyty zapaśnicze. Ma to znaczenie również dla sprzętu i akcesoriów, jakie będą nam potrzebne. Co prawda nie jest ich wiele, przynajmniej na początku przygody z tym sportem, jednakże w przypadku, gdy myślimy o bardziej zaawansowanych treningach, wówczas musimy już wyposażyć się w więcej elementów. 

Akcesoria do MMA

Pierwszym, niezbędnym akcesorium do MMA są rękawice. To najważniejszy element z całego wyposażenia. Należy je odróżnić od rękawic bokserskich, ponieważ mają one zupełnie inną budowę. Przede wszystkim rękawice do MMA są mniejsze aniżeli bokserskie, a ponadto nie są aż tak zaokrąglone. Dodatkowo te do MMA są o wiele cieńsze, twardsze, zaś palce są w nich odkryte. Z związku z tym ciosy w mieszanych sztukach walki są intensywniejsze, bardziej bolesne, a ryzyko rozcięcia skóry jest wyższe. Niemniej jednak warto podkreślić, że swoboda ruchów dłoni w rękawicach MMA jest większa, stąd też jest to wygodniejsze i bardziej dokładne. Dzięki temu można bez trudu chwycić przeciwnika i wykonać chociażby dźwignię czy rzut. Jeżeli jednak komuś wydaje się, że rękawice te nie są potrzebne to jest on w błędzie – bez nich możemy zapomnieć o MMA. 

Drugą rzeczą, którą należy zakupić, jeśli decydujemy się na trenowanie MMA są taśmy bokserskie. Służą one do owinięcia dłoni oraz nadgarstka. Zakłada się je przed rękawicami, by stworzyć dodatkowe zabezpieczenie dla skóry, ale przede wszystkim po to, aby rękawice były bardziej stabilne i nie przemieszczały się w trakcie ciosów. W ten sposób zmniejszamy ryzyko kontuzji. 

Warto również zaopatrzyć się w ochraniacze na piszczele i stopy. One również opowiadają za ochronę przed kontuzją. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ – wbrew pozorom – kończyny dolne są tu bardzo narażone na urazy. Każde potknięcie może spowodować kontuzję, a to sprawia, że stajemy się wyłączeni z treningów na długie tygodnie. 

Równie istotne są ochraniacze na szczęki. Jest to dość brutalny sport, w którym twarz jest niemalże celem. Uszkodzenia w obrębie szczęki są niezwykle groźne, a przy tym bardzo częste, dlatego ochraniacze są nieodzownym elementem, jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie. 

Ostatnim, dość oczywistym akcesorium jest odzież. Nie ma tu tak naprawdę narzuconego ścisłego standardu, jednakże jedno jest pewne – strój musi być przede wszystkim wygodny. Jeżeli natomiast myślimy o udziale w zawodach mieszanych sztuk walki, wówczas obowiązują pewne przepisy, których należy się trzymać, by móc w ogóle wystartować. Wielu profesjonalnych zawodników MMA wybiera obcisłe spodenki, które nie ograniczają ruchów i tym samym wzmagają spryt. Poza tym taki strój uniemożliwia przeciwnikowi złapanie za odzież, co daje nam większe szanse na pokonanie go. 

Wszystkie te akcesoria pełnią niezwykle ważne zadania, dlatego warto zakupić je nawet wówczas, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z MMA. Dobrze dobrany sprzęt z pewnością przyczyni się do większych sukcesów sportowych, a to zmotywuje nas do dalszego działania i rozwoju, szczególnie dlatego, że zminimalizujemy w ten sposób ryzyko nieprzyjemnych wypadków.